Kapovac

Kapovac

Csak a geog­rá­fi­á­ban job­ban elmé­lye­dők tud­ják, hogy mikor Rahol­ca és Gotó között átsze­lik a Szla­vón-szi­get­hegy­sé­get, akkor nem a Papuk­ban, hanem a Krn­di­ja-hegy­ség­ben jár­nak. Ez az út a Kap­o­vac és a Pet­ro­va-hegy köz­ti Meda-hágó­ban éri el a leg­ma­ga­sabb pont­ját, amely alatt talál­juk Rahol­ca pra­vo­szláv kolos­to­rát. A Krn­di­ja nyu­ga­ti hatá­ra a Kap­o­vac és a Cesl­ja­kovac­ki-hegy köz­ti nye­reg, kele­ten bele­si­mul a sze­rém­sé­gi sík­ba, míg dél­ke­le­ten a Londži­ca folyó választ­ja el a Dilj-hegy­ség­től. A főleg 300 mil­li­ós meta­morf kőzet­ből fel­épü­lő hegy­ség leg­ma­ga­sabb pont­ja a már emlí­tett 792 méter magas Kap­o­vac, amely­nek tete­jén tévé­to­rony és kilá­tó is áll. A csú­csot érin­ti a szla­vón kör­tú­ra is, de jel­zés nél­kü­li erdei úton is fel­mász­ha­tunk ide a Meda-hágó­ból.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a csúcs.
Magas­ság: 792 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Meda-hágó­ból (3,2 km; 1 óra 15 perc; 212 méter szint­emel­ke­dés).

Lapjak

Lapjak

A Papuk dél felé futó gerin­cén ülő csúcs nem túl izgal­mas hely, hisz be van erdő­sül­ve. Ellen­ben a csúcs alat­ti Tau­ber-szik­lák meg­érik a fáradt­sá­got. Tete­jük­ről pom­pás kilá­tás nyí­lik a hegy­ség­re, és az alat­tunk lévő Veli­ke várá­ra.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a csúcs.
Magas­ság: 667 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Veli­ké­ről turis­ta­jel­zé­sen (2,2 km; 1 óra 20 perc; 375 méter szint­emel­ke­dés).

Maliscsák

Maliscsák

A három csúcs­ból álló Malis­csák magyar­ra for­dít­va kis­fi­út jelent. A Papuk-hegy­ség déli részé­nek iko­ni­kus csú­csá­ról remek kilá­tás nyí­lik a Pozse­gai-meden­cé­re. Tete­jén kilá­tó, míg olda­lá­ban egy ingye­ne­sen hasz­nál­ha­tó turis­ta mene­dék áll. A Malis­csák-kuny­hó mögött egy kis fake­resz­tet is talá­lunk, ame­lyet II. János Pál emlé­ké­re állí­tot­tak hor­vát hegy­má­szók. És ha már hegy­má­szók: a hegy nyu­ga­ti olda­la a szik­la­má­szók gya­kor­ló­te­re­pe.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a csú­cson álló kilá­tó.
Magas­ság: 732 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Veli­ké­ről turis­ta­jel­zé­sen (3,8 km; 1 óra 50 perc; 434 méter szint­emel­ke­dés).

Papuk-csúcs

Papuk-csúcs

A Papuk-hegy­ség leg­ma­ga­sabb pont­ján bár kato­nai loká­tor ékte­len­ke­dik, de ettől még meg lehet mász­ni. A 953 méter magas csúcs nyu­gat felé egy éle­sebb gerinc­cel sza­kad le, innen kivá­ló kilá­tó­pon­tok nyíl­nak déli irány­ba. A leg­rö­vi­debb út a Veli­ke és Dar­nóc köz­ti útról indul, ha innen indu­lunk, az Ivac­ka gla­vát és az Uvi­r­alj­ka-bar­lan­got is útba ejt­het­jük. A nyu­ga­ti irány­ból pró­bál­ko­zók­nak Raj­nai Richárd leírá­sát és vide­ó­ját ajánl­juk indu­lás előtt.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a csúcs.
Magas­ság: 953 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Papu­kon átke­lő Veli­ke és Dar­nóc közöt­ti útról (5,3 km; 2 óra 10 perc; 338 méter szint­emel­ke­dés).

Rupnica

Rupnica

A Papuk-hegy­ség­ből észak­ra folyó Dje­dovi­ca-patak völ­gyé­ben kivé­te­les ter­mé­sze­ti kép­ződ­mé­nyek­re, az egy­kor itt műkö­dött vul­kán meg­kö­ve­se­dett lává­já­ból kelet­ke­zett bazalt­osz­lo­pok­ra lel­het a kirán­du­ló. Az egy­ko­ri kőbá­nya terü­le­tét 1948-ban nyil­vá­ní­tot­ták védet­té. A leg­ré­gibb kőze­tek kora a 70 mil­lió évet is elér­he­ti.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja az egy­ko­ri bánya­ud­var.
Magas­ság: 269 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Atyi­na felől.

Szöcske-vízesés (Skakavac-vízesés)

Szöcske-vízesés (Skakavac-vízesés)

A Jan­ko­vac-völgy és talán az egész Papuk-hegy­ség leg­nép­sze­rűbb lát­vá­nyos­sá­ga a Szöcs­ke-víz­esés, ami nevé­hez mél­tón 30 méter magas­ról szök­dell lefe­lé a szik­lá­kon. Szla­vó­nia leg­na­gyobb víz­esé­se lenyű­gö­ző mész­tu­fa gátat épí­tett a mész­kö­ves szik­lá­kon. A Jan­ko­vac-patak a víz­esés alatt talál­ko­zik a Kovács-patak vizé­vel, hogy közös erő­vel tovább sza­lad­va, pom­pás kanyont váj­ja­nak maguk­nak a szik­lák között.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a víz­esés.
Magas­ság: 460 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Jan­ko­vac-vadász­ház­tól 300 méter.

Jankovac-völgy

Jankovac-völgy

A Papuk leg­lá­to­ga­tot­tabb turisz­ti­kai att­rak­ci­ó­ja két­ség kívül a Jan­ko­vac-tó és kör­nyé­ke. A XVIII. szá­za­dig német üveg­gyár­tók működ­tet­tek itt üveg­hu­tát, de a fa elfo­gyá­sa után Jan­ko­vics József helyi föld­bir­to­kos az üveg­hu­ta helyén vadász­kas­télyt épít­te­tett, majd piszt­ráng­te­nyész­tés cél­já­ból két tavat ása­tott ki. A vizet a szik­la­fa­lon keresz­tül vezet­tet­te el a Kovács-patak­ba, ezzel lét­re­hoz­va a 36 méte­res Skakavac‑, avagy Szöcs­ke-víz­esést. A Papuk Ter­mé­szet­vé­del­mi Park jól kiépí­tett turis­ta­köz­pont­já­ban egy mére­tes turis­ta­ház is a ván­do­rok ren­del­ke­zé­sé­re áll. Ez volt egy­kor Jan­ko­vics József vadász­há­za. Innen indul a „gró­fi túra­ös­vény”, ami rög­tön a fes­tő­vá­szon­ra való piszt­rán­gos tavak part­já­ra vezet. Felet­te a hegy­ol­dal­ból a Jan­ko­vac-patak bugyog elő, hogy cser­mely­ként indul­jon hosszú útjá­ra. Nem vélet­len, hogy ez az idil­li kör­nye­zet meg­ih­let­te a völgy név­adó­ját, Jan­ko­vics József gró­fot, aki ezen a vad vidé­ken talált ott­hon­ra, s ez a zug lett vég­ső nyug­he­lye is. Sír­ja a hegy­ol­dal­ban lévő bar­lang­ban lát­ha­tó.
Egy másik, legen­dás bar­lang is nyí­lik a hegy­ol­dal­ban: „A mon­da is körül­fon­ta ágas­bo­gas szá­la­i­val Jan­ko­vac nevét, de nem rózsás mese­be­li fényt szőtt köré, hanem a török kor­szak hadi emlé­ke­i­ből növe­ked­ve, Boja­nió Mak­szim­nak, a merész haj­dú­nak hősi tet­te­it von­ta be dicsé­ret­tel. 12 évig élt egy bar­lang­ban Jan­ko­vac köze­lé­ben a nél­kül, hogy kéz­re került vol­na, mert a nép segí­tet­te a haj­dú­kat, mint a sza­bad­ság elő­har­co­sa­it. De vég­re ütött az ő órá­ja is, mikor üldö­ző­i­vel dacol­va, be merész­ke­dett lép­ni a közel falu­ba, a hol meg­lep­ték és agyon­lőt­ték.” (Hodin­ka Antal: Pozse­ga és vidé­ke, 1901)
A Gróf-ösvény innen az “üve­ge­sek teme­tő­jé­hez” vezet, itt temet­kez­tek a Jan­ko­vac-völgy első lakói, a 18. szá­zad­ban ide­köl­tö­ző német üveg­gyár­tó mes­te­rek. A teme­tő­től a völgy leg­szebb lát­ni­va­ló­já­hoz, a Ska­ka­vac-víz­esés­hez vezet az ösvény, majd onnan vissza a rajt­hely­hez.
A Jan­ko­vac-völgy­ben a sorom­pó­nál belé­pőt kell fizet­ni, kész­pénz legyen nálunk. A belé­pő hét­köz­nap 1 euro/fő, hét­vé­gén és ünnep­nap 2 euro/fő, 7 éven alu­li­ak­nak ingye­nes.
A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a Jan­ko­vics József vég­ső nyug­he­lyé­ül szol­gá­ló bar­lang.

Magas­ság: 561 m
Nyit­va: bár a bar­lang ráccsal van lezár­va, de a Gróf-túra­ös­vény 0–24-ben láto­gat­ha­tó
Meg­kö­ze­lí­tés: a Gró­fi túra­ös­vé­nyen (680 m; 20 perc; 83 m szint­emel­ke­dés). Amennyi­ben kör­be­men­nénk a Gró­fi túra­ös­vé­nyen, az 2 km és kb. 1 órás út 175 méter szint­emel­ke­dés­sel.

Nevoljas

Nevoljas

A Papuk csú­csai még az ősi Pan­non-ten­ger­ből emel­ked­tek ki, való­sá­gos szi­ge­tek­ként. A bük­kö­sök­kel borí­tott hegy­vi­dé­ken jó néhány kilá­tót talál­ni. Ilyen hely a Nevol­jas is, amely alatt egy mene­dék­ház is van. A Nevol­jas-nye­reg­ből lehet meg­kö­ze­lí­te­ni, ahol az 1991-es har­cok hősi halot­ta­i­nak emlék­mű­ve áll.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a kilá­tó.
Magas­ság: 739 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Papu­kon átke­lő Veli­ke és Dar­nóc közöt­ti útról (1,3 km; 30 perc; 15 méter szint­emel­ke­dés).

Ivacka glava

Ivacka glava

„Kilá­tó­pon­tok­ban a hegy­ség szű­köl­kö­dik, de van gyö­nyö­rű erde­je s az erdő­ben Isten leg­drá­gább aján­dé­ka: „tisz­ta lég, mely­től a láb erőt kap s a lélek­nek szár­nya nő.” (Déry József)

Való­ban kevés kilá­tó­pon­tot talál­ni a Papuk­ban, de a köz­pont­já­ban fek­vő Ivac­ka gla­va meg­éri a fáradt­sá­got. Remek kilá­tás nyí­lik innen a szom­szé­dos főcsúcs­ra, a Papuk­ra, de jó idő­ben észak felé a dunán­tú­li hegyek is fel­tűn­nek.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a hegy­csúcs.
Magas­ság: 913 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Papu­kon átke­lő Veli­ke és Dar­nóc közöt­ti útról (2,5 km; 1 óra; 175 méter szint­emel­ke­dés).