Kaptárkő Egyesület, Eger

Bemutatkozás

Bemu­tat­ko­zás – Kap­tár­kő Egye­sü­let, Eger

“Ha háti­zsá­kos embe­re­ket látok kiraj­za­ni a hegyek­be, olyan bol­dog vagyok, mint­ha aján­dé­kot kap­nék… Sze­ret­nék min­den­kit meg­moz­gat­ni s kiló­dí­ta­ni ebből a füs­tös, ful­ladt, gyű­löl­kö­dő és irigy­ke­dő város­ból Men­je­tek ki a ter­mé­szet­be s ismer­jé­tek meg egy­mást ott, ahol az ember őszin­te lesz, mint a növény s az édes, szép mezei állat.”

 

Írta Móricz Zsig­mond és nap­ja­ink­ban külö­nö­sen érde­mes meg­fo­gad­ni a taná­csát, hiszen nem­csak turis­ta, de iga­zi ter­mé­szet­ba­rát is volt, sze­ret­te és véd­te a ter­mé­sze­tet s tol­lá­val, maga­tar­tá­sá­val erre nevelt máso­kat is. Mi is vall­juk gon­do­la­ta­it és hisszük, hogy tevé­keny­sé­günk­kel e nemes célt szol­gál­juk.

A Kap­tár­kő Egye­sü­let 2003-ban ala­kult Eger­ben ter­mé­szet­vé­del­mi szak­em­be­rek és lel­kes fia­ta­lok össze­fo­gá­sá­val. Ala­ku­lás­kor elsőd­le­ges cél­ként a bükk­al­jai kap­tár­kö­vek védel­mét és bemu­ta­tá­sát tűz­tük ki célul, de tevé­keny­sé­gi körünk azóta jelen­tő­sen bővült. Nap­ja­ink­ban külön­fé­le ter­mé­szet­tu­do­má­nyos témák­ban isme­ret­ter­jesz­tő elő­adá­so­kat és tan­fo­lya­mo­kat szer­ve­zünk, vala­mint okta­tás­sal, kör­nye­zet­tu­da­tos neve­lés­sel és kul­tu­rá­lis tar­tal­mú sza­bad­idős prog­ra­mok meg­va­ló­sí­tá­sá­val is fog­lal­ko­zunk. Külö­nö­sen fon­tos szá­munk­ra, hogy a fia­ta­lok köré­ben minél inkább elő­se­gít­sük az élő- és élet­te­len ter­mé­szet cso­dá­la­tos vál­to­za­tos­sá­gá­nak meg­ta­pasz­ta­lá­sát.

A kör­nye­ze­ti prob­lé­mák meg­ol­dá­sá­ra helyi, tér­sé­gi és orszá­gos szin­ten alter­na­tí­vá­kat sze­ret­né­nek kínál­ni, és azt sze­ret­nék, hogy azo­kat min­den­nap­ja­ik­ba be tud­juk épí­te­ni. Kiemel­ten fon­tos­nak tart­juk a kör­nye­zet­tu­da­tos szem­lé­let kiala­kí­tá­sát, ezért évek óta fog­lal­ko­zunk kör­nye­ze­ti neve­lés­sel. Erdei isko­lai prog­ra­mo­kat, isme­ret­ter­jesz­tő elő­adá­so­kat, szak­ve­ze­tett túrá­kat tar­tunk, tan­fo­lya­mo­kat, szak­kö­rö­ket szer­ve­zünk. Az urba­ni­zá­ció követ­kez­té­ben kiala­kult új kör­nye­zet­szennye­zé­si for­ma, a fény­szennye­zés miatt igyek­szünk a ter­mé­sze­tes égbolt cso­dái felé irá­nyí­ta­ni prog­ram­ja­ink­kal a figyel­met. Az elmúlt évek során több tan­ös­vényt léte­sí­tet­tünk a Bükk­al­ján, ehhez kap­cso­ló­dó­an isme­ret­ter­jesz­tő kiad­vá­nyo­kat adtunk ki, infor­má­ci­ós táb­lá­kat helyez­tünk ki, melyek mind ingye­ne­sen hoz­zá­fér­he­tő­ek web­ol­da­lun­kon.

Sze­ret­nék min­den­kit meg­moz­gat­ni és lehe­tő­leg a ter­mé­szet­ben, ezért havi rend­sze­res­ség­gel szer­ve­zünk gya­log- és kerék­pá­ros túrá­kat, bar­lan­gász- és hegy­má­szó prog­ra­mo­kat Magyar­or­szá­gon és a kör­nye­ző orszá­gok­ban. Ezek közül kiemel­ked­nek a bükk­al­jai kőkul­tú­rát bemu­ta­tó szak­ve­ze­té­sek, ahol a lát­vá­nyos hely­szí­nek mel­lett átfo­gó isme­re­tek­kel gaz­da­god­hat­nak a részt­ve­vők. Pályá­za­ti támo­ga­tás­ból hoz­tuk lét­re a Bükk­al­jai Kő-út tema­ti­kus útvo­na­lat, mely az egye­dül­ál­ló bükk­al­jai kőkul­tú­ra főbb lát­ni­va­ló­it köti össze (kap­tár­kö­vek, bar­lang­la­ká­sok, pin­ce­so­rok, kőho­dá­lyok, stb.), továb­bá ehhez kap­cso­ló­dó­an 16 hely­színt érin­tő jel­vény­szer­ző túra­moz­gal­mat is indí­tot­tunk.

Egye­sü­le­tünk foga­dó szer­ve­zet­ként lehe­tő­sé­get biz­to­sít kör­nye­zet- és ter­mé­szet­vé­del­mi tevé­keny­ség­gel kap­cso­la­tos közös­sé­gi szol­gá­lat tel­je­sí­té­sé­re közép­is­ko­lás diá­kok részé­re. Továb­bá fel­ső­ok­ta­tás­ban tanu­ló, ter­mé­szet­tu­do­má­nyok (első­sor­ban föld­rajz, kör­nye­zet­tan) terü­le­tén tanul­má­nyo­kat foly­ta­tó hall­ga­tók­nak lehe­tő­sé­get nyúj­tunk szak­mai gya­kor­la­tuk Egye­sü­le­tünk­nél tör­té­nő eltöl­té­sé­re. Jelen­leg közel 200 regiszt­rált tagunk és önkén­te­sünk van, az Esz­ter­há­zy Károly Egye­tem­mel évek óta tar­tó együtt­mű­kö­dés­nek köszön­he­tő­en pedig több hall­ga­tó is gya­kor­la­ti ide­jét töl­ti egye­sü­le­tünk­nél.

Egye­sü­le­tünk készí­tet­te elő 2010-ben a meg­ala­po­zó szak­mai anya­got (tere­pi fel­mé­ré­se­ket, doku­men­tá­lást) a kap­tár­kö­vek orszá­gos véde­lem alá helye­zé­sé­nek kez­de­mé­nye­zé­sé­hez. Mun­kánk ered­mé­nye­kép­pen a föld­mű­ve­lés­ügyi minisz­ter 2014. novem­ber 4‑én élet­be lépett FM ren­de­le­te alap­ján ter­mé­sze­ti emlék­ként védet­té nyil­vá­ní­tot­ták a magyar­or­szá­gi kap­tár­kö­ve­ket.

2016-ban önál­ló­an indí­tot­tuk el a “Kap­tár­kö­vek és a bükk­al­jai kőkul­tú­ra” című javas­la­tun­kat a Hun­ga­ri­kum pira­mis csú­csá­ra veze­tő úton. Előbb az Ága­za­ti Érték­tár­ba, ter­mé­sze­ti kör­nye­zet kate­gó­ri­á­ba, majd ezt köve­tő­en a Magyar Érték­tár­ba került, így kiemel­ke­dő nem­ze­ti érték­ké vált, végül a Hun­ga­ri­kum Bizott­ság 2016. júni­us 17-ei ülé­sén elfo­gad­ta javas­la­tun­kat, így a “Kap­tár­kö­vek és a bükk­al­jai kőkul­tú­ra” beke­rült a Hun­ga­ri­kum Gyűj­te­mé­nyé­be.

Hava­si Nor­bert
elnök

Kap­tár­kő Egye­sü­let

Az ADÓ 1% fel­aján­lá­sa Önnek nem kerül sem­mi­be, de nagyon sokat segít­het vele. Kér­jük támo­gas­sa mun­kán­kat adó­ja 1%-ával! ADÓSZÁMUNK: 18586259–1‑10