Rozsály — “Bérci tető” Bányavidék fölött
Hazajáró műsorok

Rozsály — “Bérci tető” Bányavidék fölött

54. rész
"Fent a gerincen két külön világ találkozik: Máramaros és Erdély. A két különböző jelleg összeütközését nemcsak az emberek, de a növények, állatok, szelek és hegyek is megérzik. A nagybányai hegyek a kétféle világnak örökös elválasztói. Azoknak pedig, akiknek titkos útjai akadtak, a múltban is, ma is összekötői. Ezek az erdők termelték és rejtegették a szabadságért harcolókat, szegénylegényeket, menekülő kurucokat, ezek a szeszélyes sziklákkal díszített hegyek őrizték meg azoknak legendás emlékét is. Itt minden forrás, barlang, szikla regényes emlékekről suttog."
Paradi Ferenc: A természetjáró Petőfi

Hajol­junk csak ide, a Kele­ti-Kár­pá­tok bel­ső, vul­ká­ni karé­já­hoz, hogy a Gutin-hegy­cso­port nyu­ga­ti tag­ján, a Rozsá­lyon lel­hes­sünk regé­nyes emlé­kek­re. Hall­gas­suk csak, miről is sut­tog­nak a nagy köl­tő­ink és fes­tő­ink által is meg­örö­kí­tett gyep­ha­vas fenn­sík cso­dái. Mára­ma­ros és a Nagy­bá­nyai-meden­ce perem­te­rü­le­te az évmil­li­ós vul­ká­ni tevé­keny­ség­nek hála, a szó szo­ros értel­mé­ben való­sá­gos kin­cses­bá­nya. A Rozsály tövé­ben fek­vő Nagy­bá­nya pedig nem­csak a föld mélyén rej­lő szí­nes­fém­ér­cek fel­leg­vá­ra, de Kol­tó­val egye­tem­ben a bánya­vi­dé­ki magyar­ság szel­le­mi köz­pont­ja is. És hogy van‑e jövő­je a szór­vány­ba került Nagy­bá­nya kör­nyé­ki magyar­ság­nak? Erre felel­nek nap mint nap igent a turis­ta elő­dök, a fes­tő­is­ko­la és Pető­fi szel­le­mé­nek tovább­él­te­tői.

Látnivalók / Partium / Bányavidék

A Rozsály-csúcs­ról kör­be­te­kint­ve külön­le­ges szik­la­kép­ződ­mé­nye­ket lát­hat a ván­dor. Ezek az érde­kes kép­ződ­mé­nyek, egy láva­fo­lyás­nak a dif­fe­ren­ci­ált eró­zió által kel­tett for­mái. Gyö­nyö­rű kilá­tás nyí­lik innen rend­sze­rint a Nagy­bá­nyai-meden­cé­re a Gutin­ra, a Cib­lesre, a Rad­nai hava­sok­ra, és a Mára­ma­ro­si hegyek­re.

Bővebben...

A For­rás­li­get a har­min­cas évek dere­kán vált a Rozsály turisz­ti­kai köz­pont­já­vá, ami­kor az Erdé­lyi Kár­pát Egye­sü­let egy szép mene­dék­há­zat épí­tett ide, majd helyi síver­se­nyek­nek adott ott­hont. Innen a Fer­ne­zely­zi-patak völ­gyé­ben foly­ta­tó­dik az út Nagy­bá­nya felé. A pata­kot Fel­ső-és Alsó­fer­ne­zely között 1965-ben fel­duz­zasz­tot­ták, kiala­kít­va a mes­ter­sé­ges Fer­ne­ze­lyi-tavat.

Bővebben...

Nagy­bá­nya közép­ko­ri ere­de­tű, szász ala­pí­tá­sú város, később elma­gya­ro­so­dott. A főté­ren lát­ha­tó a Szi­lá­gyi Erzsé­bet ház, a mino­ri­ta rend­ház, a sze­cesszi­ós Szent Ist­ván szál­ló és Lend­vay Már­ton szí­nész szü­lő­há­za, aki Déry­nék kor­tár­sa és korá­nak egyik leg­szebb fér­fi­ja volt. De itt lát­ha­tó az egy­ko­ri Feke­te Sas foga­dó is, ahol Pető­fi Sán­dor és Szend­rey Júlia töl­töt­te a nász­éj­sza­ká­ját.

A város régen messze föl­dön híres Szent Ist­ván­ról elne­ve­zett góti­kus temp­lo­má­ból mára már csak a torony maradt, falán a pán­cé­los vitézt ábrá­zo­ló “Roland dom­bor­mű­vel”, amely annak ide­jén a város pal­los­jo­gát jelez­te. Az Ist­ván-torony mögött maga­so­dik az 1720-ban barokk stí­lus­ban épült Szent­há­rom­ság temp­lom. És a főtér túl­ol­da­lá­ból nyí­ló Híd utcá­ban néz le ránk a refor­má­tu­sok híres 18. szá­za­di temp­lo­ma is, melyet – egy embe­ri arc két sze­mé­re és szá­já­ra emlé­kez­te­tő torony­ab­la­kai után – a helyi­ek csak „ásí­tó torony­nak” nevez­nek.

A magyar meg­ma­ra­dás bás­tyá­ja a város egyet­len magyar kul­tu­rá­lis intéz­mé­nye a Tele­ki Magyar Ház. Bánya­vi­dék egyik meg­ha­tá­ro­zó egyé­ni­sé­ge, a 48-as sza­bad­ság­harc ezre­de­se, gróf Tele­ki Sán­dor élte itt utol­só éve­it.

Nagy­bá­nyán talál­ha­tó Euró­pa leg­ér­té­ke­sebb ásvány­ki­ál­lí­tá­sá­nak ott­hont adó ásvány­ta­ni múze­um. Nagy­bá­nyát 1349-ben emlí­tik elő­ször okira­tok, meg­je­gyez­ve, hogy a város gaz­dag arany‑, ezüst- és ólom­le­lő­he­lyek­ben. A kör­nyé­ken műkö­dő bányák­ból egy­ko­ron nem­csak ércet, hanem külön­le­ges szép­sé­gű ásvá­nyo­kat is hoz­tak fel, melyek az egész vilá­gon ismert­té tet­ték Nagy­bá­nyát és a múze­u­mot.

Bővebben...

Kol­tó szín­ma­gyar tele­pü­lés. A híres som­fa, ami alatt Pető­fi köl­te­mé­nye­i­nek zöme író­dott, már elpusz­tult ugyan, de mag­já­ból új haj­tás sar­jadt, üzen­ve, hogy míg magyar él, a köl­tő vissza­tér. Az 1819-ben köz­ada­ko­zás­ból épült refor­má­tus temp­lom töb­bek között arról is híres, hogy Pető­fi és fele­sé­ge itt tar­tott a kereszt­víz alá egy kol­tói kis­lányt.  A temp­lom­mal szem­ben talál­ha­tó a Tele­ki kas­tély. A falu­ban műkö­dik a Som­fa nép­tánc­cso­port, mely­nek fia­tal tag­jai viszik tovább a hagyo­mányt.

Bővebben...