Radnai-havasok — A kárpáti várfal keleti őrbástyája
Hazajáró műsorok

Radnai-havasok — A kárpáti várfal keleti őrbástyája

61. rész
"Erdély felett a határt észak felé hatalmas bástya, a Radnai havasok behemót tömege zárja le. A magas hegyi jellegű hegység legszebb része a két legmagasabb csúcs közötti főgerinc. A keleti bástyát, az Ünőkő tömegét a Radnai hágó határolja, a nyugati fellegvár Borsa felett, hazánk jelenlegi legmagasabb pontja, a Horthy-csúcs, egy északi mellékgerincen van. Hegységünket észak felől a Visó völgye határolja, melybe számos hegyi patak fut. A főcsúcsok északi letörései igen meredekek és sziklásak, délfelé enyhébb lejtésű, gyepes hegyhátak vezetnek a Nagy Szamos völgye felé. A turista természetszerűleg a legmagasabb csúcsot keresi, a sízők az északi lejtőket látogatják. Így Borsa lett a kiindulópontja úgy a nyári, mint a téli túráknak."
Kővágó Ferenc: Tallózás a Radnai-havasokban (1941)

Talán Kővá­gó Ferenc csá­bí­tó sora­it is olvas­ták azok a sal­gó­tar­já­ni leven­ték, akik 1944 janu­ár­já­ban vág­tak neki síléc­cel az akko­ri Magyar­or­szág leg­ma­ga­sabb ormá­nak, ám nem érhet­ték el a Hor­thy Mik­lós-csú­csot. Az ifjú álmo­kat hatal­mas lavi­na temet­te be. A hó elol­vadt, a leven­ték már nóg­rá­di föld­jük­ben nyug­sza­nak, ám emlé­kü­ket évti­ze­dek­re bete­met­te az új hata­lom. Azért is jöt­tünk most a Kele­ti-Kár­pá­tok leg­ma­ga­sabb tag­já­ra, a Rad­nai-hava­sok­ba, hogy meg­em­lé­kez­zünk a magyar hegy­má­szás­tör­té­net leg­na­gyobb tra­gé­di­á­já­nak áldo­za­ta­i­ról. A hegy­ség kin­cse­i­re, a gla­ci­á­lis ere­de­tű ten­ger­sze­mek­re, a jég­for­mál­ta gerin­cek­re és völgy­kat­la­nok­ra, a zúgó pata­kok­ra és víz­esé­sek­re, a gaz­dag növény-és állat­vi­lág­ra már a ’30-as évek­ben fel­fi­gyelt a ter­mé­szet­vé­de­lem. Az ezred­for­du­ló ide­jén Nem­ze­ti Park­ká nyil­vá­ní­tott Rad­nai-hava­sok turisz­ti­kai lehe­tő­sé­gei is kivá­ló­ak: mere­dek olda­lai ide­á­lis síte­re­pek, közel 50 km hosszú vál­to­za­tos főge­rin­ce pedig a Kár­pá­tok egyik leg­jobb gerinc­tú­ra tere­pe.

Látnivalók / Kárpátalja / Máramaros

A Visó for­rás­vi­dé­kén fek­szik Bor­sa­fü­red. Az Árpád-kori Bor­sa város felett a 19. szá­zad végén kez­dő­dött meg az üdü­lő­hely kiépí­té­se. Ami­kor Észak-Erdély hegyei 1940-ben vissza­tér­tek Magyar­or­szág­hoz, Bor­sa­fü­red fej­lő­dé­se hatal­mas len­dü­le­tet kapott, és hama­ro­san a hazai téli spor­tok egyik köz­pont­ja lett. Sőt, a magyar sport­ve­ze­tés egye­ne­sen egy téli olim­pi­ai köz­pont kiala­kí­tá­sát tűz­te ki célul a fes­tői alpe­si tele­pü­lé­sen. 1942-ben adták át az Olim­pia lesik­ló­pá­lyát, 1944-re pedig fel­épült Euró­pa akko­ri leg­na­gyobb síug­ró­sán­ca. Szá­mos ver­seny­nek adott ott­hont Bor­sa­fü­red, ám az olim­pi­ai álmo­kat szer­te­fosz­lat­ta a máso­dik világ­há­bo­rú, ami után a román impé­ri­um a régi mene­dék­há­za­kat eltün­tet­te, s a maga mód­ján kezel­te a síköz­pon­tot. Ma már csak a Magyar Sí Szö­vet­ség 1941-ben épült mene­dék­há­za emlé­kez­tet a virág­kor­ra. Ma a magyar turis­tá­kat a Med­ve Pan­zió vár­ja.

Bővebben...

Az átjá­ró kanyar­gós útja régeb­bi korok emlé­ke­it is őrzi, hisz, mint vala­mennyi kár­pá­ti hágót, ezt is elő­sze­re­tet­tel hasz­nál­ták a kelet­ről ránk törő hadak. Az ütött-kopott Tatár emlék­mű azo­kat a hősö­ket idé­zi, akik 1717-ben szét­zúz­ták a ránk törő tatár sere­get és több ezer Erdély­ből elhur­colt rabot is kisza­ba­dí­tot­tak.

Bővebben...

Bor­sa­fü­red­ről a piros három­szög jel­zé­sen, a For­rás patak men­tén halad­va érjük el a Gonosz­kő észa­ki olda­lán, 80 méter magas­ból lezú­du­ló Lóha­va­si-víz­esést.

Bővebben...

A kék sáv jel­zé­sen halad­va érjük el a Gar­ga­ló-nyer­gé­ben a főge­rin­cet. A vonu­lat ezen sza­ka­szán még nin­cse­nek éles szik­la­or­mok, a lapo­sabb háton kényel­me­sen lehet halad­ni és csú­cso­kat hódí­ta­ni, így, töb­bek között a Galac-csúcs, majd a Reb­ra-csúcs.

Bővebben...

A Mosoly­gó-tó szo­mo­rú ese­mény szem­ta­nú­ja volt.  Tör­tént ugyan­is, hogy  1944 telén egy hatal­mas lavi­na indult min­dent elsöp­rő vég­ze­tes roham­ra… A gyil­kos hógör­ge­teg meg sem állt a Rad­nai-hava­sok leg­nép­sze­rűbb ten­ger­sze­mé­ig, a szép­sé­ges Mosoly­gó-tó part­já­ig, maga alá temet­ve, ket­té­tör­ve fia­tal magyar éle­te­ket. Az ő emlé­kü­ket őrzi a 2003-ban fel­ál­lí­tott kop­ja­fa.

Bővebben...

A csúcs­ról min­den égtáj felé ragyo­gó a kilá­tás. Észak­ra a Visó völgy fölött maga­so­dó Mára­ma­ro­si-hava­sok­ra, nyu­gat­ra a Szép­les, dél­re a Bor­gi­ói-hegy­ség­re, és kelet­re a Rad­nai-hava­sok gerin­cé­re.

Bővebben...