Csornahora-hegység — Ezüstföld kincse
Hazajáró műsorok

Csornahora-hegység — Ezüstföld kincse

10. rész
"Itt nem teremnek zsírosan a földek, Az ég elsózta őket legelőknek. Itt nem aratnak, pedig hányszor vetnek! Akik itt élnek, forróbban szeretnek."
Csobolya József

Van egy hegy­ség a Kár­pá­tok­ban, amely vala­hogy mind­má­ig mél­tat­la­nul kevés figyel­met kapott. Ha kíván­csi tanár­ként kör­be­te­kin­tet­tünk a Kár­pát-koszo­rú osz­tály­ter­mé­ben és meg­kér­dez­tük a hegye­ket, ki a követ­ke­ző, aki meg­mu­tat­ja magát, rend­re ő is ott nyúj­tóz­ko­dott, hátul, a sok jelent­ke­ző között. De vala­hogy a sok bérc taka­rá­sá­ban min­dig elke­rül­te a figyel­met. Most vég­re egy­szer őt, az egyik leg­el­du­got­tabb hegy­sé­gét, a Csor­na­ho­rát is felel­ni hív­ja a Haza­já­ró. A Fehér- és Feke­te-Tisza öle­lé­sé­ben fek­vő, szik­lás bér­ce­i­vel égre törő tekin­té­lyes vonu­la­tot arról kér­dez­zük, miről regél­nek bővi­zű patak­jai, feny­ves­er­dők­kel dúsí­tott érin­tet­len ver­ho­vi­ná­ja, és a 2000 méte­res magas­sá­got is elérő gyep­ha­vas gerin­cei. A fes­tői szép­sé­gű hegy­vi­dék turisz­ti­ka­i­lag még fej­let­len képet mutat. Pedig e tér­sé­get ide­gen­for­gal­mi szem­pont­ból már a 20. szá­zad ele­jén fel­fe­dez­ték, Kár­pát­al­ja két világ­há­bo­rú közöt­ti vissza­csa­to­lá­sa után újra nagy­ívű turisz­ti­kai fej­lesz­té­sek vol­tak erre­fe­lé. A turis­ta­há­zak és jel­zett ösvé­nyek leg­ja­vát az ország­vesz­tés és a kom­mu­niz­mus elpusz­tí­tot­ta, ám ami­óta a Feke­te-hegy a Kár­pá­ti Bio­szfé­ra Rezer­vá­tum része lett, az elmúlt évek­ben mint­ha kez­de­ne új erő­re kap­ni. Indul­junk hát „Ezüst­föld” kin­csé­hez, kifag­gat­ni múlt­ról és jelen­ről a vál­to­zat­lan gyö­nyö­rű­sé­gük­ben meg­mu­tat­ko­zó hegye­ket.

Látnivalók / Kárpátalja / Máramaros

Rahó mel­lett talál­juk a Fehér-és a Feke­te-Tisza össze­fo­lyá­sát, Tiszaközt, ahon­nan már Sző­ke Tisza néven folyik tovább a folyó. Kár­pát­al­ja leg­ma­ga­sab­ban fek­vő váro­sa, a „hucu­lok fővá­ro­sa” a Fel­ső-Tisza­völgy gaz­da­sá­gi, keres­ke­del­mi és ide­gen­for­gal­mi köz­pont­ja, Rahó. A köz­pont­ban áll a rahói szór­vány­ma­gyar­ság val­lá­si köz­pont­ja a 200 éves Nepo­mu­ki Szent János-plé­bá­nia­temp­lom. A bol­se­vik rend­szer­ben a lebon­tás­ra ítélt épü­le­tet a helyi magyar hívek össze­fo­gá­sa men­tet­te meg a pusz­tu­lás­tól.

Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...

A Fehér-Tisza völ­gyé­ben elte­rü­lő hegy­vi­dé­ki ruszi­nok lak­ta tele­pü­lé­se­ket, Nyi­last, Vid­rás­pa­ta­kot, Tisza­bog­dányt és Lápos­me­zőt érint­ve köze­lít­he­tő meg a Csor­na­ho­ra-hegy­ség főge­rin­ce. A Hover­la patak völ­gyé­ben fel­fe­lé, a Hover­la-nye­reg­től mere­dek emel­ke­dőn érhe­tő el az egész Észak­ke­le­ti-Kár­pá­tok leg­ma­ga­sabb csú­csa, a Hóvár. A legen­dás csúcs Kár­pát­al­ja 1939-es vissza­csa­to­lá­sa után Észak-Erdély vissza­té­ré­sé­ig, Magyar­or­szág leg­ma­ga­sabb csú­csa volt.

Bővebben...

A Hóvár­tól kelet­re ide­á­lis gerinc­tú­ra tere­pet jelent a Csor­na­ho­ra-hegy­ség főge­rin­ce. A cir­kusz­völ­gyek­kel sze­gé­lye­zett gyep­ha­vas háton olyan csú­csok emel­ked­nek, mint a Bresz­kul, a Bölény­ha­vas, vagy a Kis­ha­vas. A kat­la­nok­ban fek­vő ten­ger­sze­mek közül az egyik leg­is­mer­tebb, a Nesza­movi­te-tó. A főge­rin­cen néhol még az ezer­éves határ lövész­árok marad­vá­nyai is fel­lel­he­tők. A főge­rinc jel­leg­ze­tes csú­csa az Iván pap-hava­sa, ame­lyen az egy­ko­ri csil­lag­vizs­gá­ló és mete­o­ro­ló­gi­ai állo­más rom­jai lát­ha­tók.

Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...